Planujesz rozszerzyć swoją działalność? Chcesz dokonać zakupu sprzętu lub materiałów? Może masz inne tego typu potrzeby? Skorzystaj z propozycji kredytowej. Nie zwlekaj, nie trać szans, jutro może być za późno. W taki oto sposób, dość mało oryginalny i niewyszukany, banki oferujące kredyty dla przedsiębiorców zapraszają do skorzystania ze swojej oferty.

To dość proste i klarowne przesłanie. Można byłoby więc powiedzieć - jeśli nadarza się okazja, aby twoja działalność gospodarcza nabrała przyśpieszenia, jeśli dla realizacji kontraktów niezbędne są uzupełniające inwestycje… Nie zwlekaj, nie czekaj, aż wyprzedzi cię konkurencja. Nie odkładaj realizacji swoich ambitnych planów. Maksyma „czas to pieniądz” potwierdza się właśnie w biznesie. Zainwestuj w swoją firmę, poczuj niezależność, sukces jest na wyciągnięcie ręki. Jeśli w takich okolicznościach potrzebujesz wsparcia finansowego zapraszamy do naszej placówki bankowej.

Kredyt na trudne czasy...

Powyższe hasła i slogany brzmią dzisiaj trochę dziwnie. Nastały trudne czasy – epidemia zmieniła perspektywę. Myślimy o przetrwaniu, o biznesie myśleć nie chcemy. Ale za kilkanaście dni, za miesiąc, za dwa, powrócimy do rozważań na tematy biznesowe. Będziemy zastanawiać się jak powrócić do swojej działalności, jak ją wznowić, jak rozkręcić interes. Zapewne będziemy poszukiwać jakiegoś finansowania i z pewnością będziemy rozważać czy nie wesprzeć się kredytem.

Czy rzeczywiście uzyskanie kredytu przez przedsiębiorcę jest łatwe? Czy nie wymaga od ubiegającego się o kredyt wielu zabiegów, począwszy od zgromadzenia różnego rodzaju dokumentacji o dochodach firmy, jej zakresu działalności, zaświadczeń o niezaleganiu w płatnościach zobowiązań wobec ZUS i fiskusa? Niestety tak, takiej drogi nie unikniemy.

Na jaki cel można przeznaczyć kredyt?

Kredyt można przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. na zakup specjalistycznego sprzętu i wyposażenia lub finansowanie planów rozwojowych firmy. Nikt zresztą nie interesuje się prawdziwym przeznaczeniem pożyczki. Nikt tego nie kontroluje, nie rozlicza. Kredyty, o których mowa to odmiana powszechnie znanych kredytów gotówkowych przeznaczonych dla osób fizycznych, które od popularnych „gotówek” różnią się jedynie wymaganiami dokumentacyjnymi na etapie ich uzyskania. Osoba fizyczna musi przedstawić zaświadczenie lub wpływy na konto z tytułu osiąganych zarobków, wynikających z umowy o pracę, emerytury lub innych świadczeń socjalnych, zaś przedsiębiorca dokumenty o dochodach wynikających z prowadzonej działalności.

Kredyty dla rolników...

Coraz chętniej w szeregach swoich klientów banki widzą też osoby osiągające dochody z rolnictwa. Do niedawna polska wieś była szczególnie zaniedbanym obszarem w zakresie bankowości detalicznej. Usztywnienie polityki sprzedażowej banków było bardzo widoczne i odwrotnie - dość ostrożne próby otwarcia się banków na potrzeby wsi, rolnicy traktowali z nieufnością. Dzisiaj, kiedy wieś korzysta z przywilejów europejskiej integracji, a korzystanie z tych przywilejów narzuca czytelne zasady ewidencjonowania dochodów uzyskiwanych z rolnictwa, rolnik, a przede wszystkim jego dochody stały się zdecydowanie bardziej wiarygodne dla instytucji finansowych. Doszła też inna kategoria dochodów - dotacje europejskie, które niektóre banki zaliczając do dochodów rolnika, znacznie podwyższają jego zdolność do zaciągnięcia kredytów. To swoiste novum na rynku kredytów.

Jaki bank specjalizuje się w kredytach dla przedsiębiorców?

Jednym z banków, który nastawia się na obsługę kredytową małych i średnich przedsiębiorstw jest Nest Bank. To niewielki bank, któremu nie jest łatwo przeciwstawić się mocnej konkurencji ze strony dużych i silniejszych banków, ale swoją pozycję buduje przede wszystkim dzięki swojej kreatywności. Oczywiście, tak jak oferta wszystkich innych banków, tak i oferta Nest Banku adresowana jest w pierwszej kolejności do klientów „z najwyższej półki”, a więc takich, którzy wykazują się dobrymi dochodami, prowadzą stabilną działalność, a więc dają gwarancje rzetelnej spłaty zaciągniętych zobowiązań kredytowych. Gdzie zatem Nest Bank znajduje swoje miejsce, jak buduje przewagę swojej oferty? Oto kilka przykładów:

- pomimo straty wykazanej przez przedsiębiorcę w PIT za ubiegły rok, bank nie dyskwalifikuje klienta, jeśli uzyskuje on dochody w bieżącym roku i jeśli te dochody są wyższe niż ubiegłoroczna strata, to taki klient ma szanse uzyskania kredytowania,

- w sposób bardzo dogodny tj. zdecydowanie bardziej przystępny niż czynią to inne banki, Nest Bank dokonuje oceny dochodów przedsiębiorców, którzy rozliczają się z fiskusem w formie ryczałtu (większość banków niechętnie kredytuje lub w ogóle nie kredytuje takich klientów),

- Nest Bank udziela kredytów przedsiębiorstwom funkcjonującym w ramach branż, które przez inne banki są nieakceptowane, z uwagi na zwiększony poziom ryzyka; do takich branż należy na przykład budownictwo,

- Nest Bank nie dyskwalifikuje też klientów, którzy posiadają zadłużenie w płatnościach swoich zobowiązań wobec ZUS czy Urzędu Skarbowego, jeśli udokumentują, że posiadają z tymi instytucjami podpisane ugody na spłatę tych zobowiązań w formie rat,

- Nest Bank wyszedł też na przeciw przedsiębiorcom, którzy stali się właścicielami firm w formie sukcesji rodzinnej i w ramach tej sukcesji bank ocenia kondycję finansową firmy nie tylko w zakresie działalności obecnego (nowego) właściciela, a bierze pod uwagę także okres poprzedni.

Już na przykładzie oferty Nest Banku można zauważyć, że oferta kredytowa banków skierowana do przedsiębiorców może i jest różnorodna i dzięki tej różnorodności obejmuje coraz szerszy krąg osób prowadzących działalność gospodarczą. Ponadto z uwagi na coraz większy poziom zadłużenia kredytobiorców indywidualnych, banki poszukują coraz to innych obszarów zbytu swoich kredytów, a rynek przedsiębiorców charakteryzuje się dużą chłonnością na tego rodzaju produkty. Spodziewać się więc należy coraz to bardziej wymyślnych ułatwień ze strony instytucji finansowych. Ułatwienia dla przedsiębiorców będą też pochodną działań władz państwowych. Choć dzisiejszy wachlarz działań wspomagających firmy przewidzianych w najnowszej ustawie antykryzysowej nie jest zbyt szeroki, to zapewne będzie szybko ewoluował, szczególnie w obszarze kredytowym.

Paweł Kosmala, prezes zarządu Prospero S.A., absolwent Szkoły Głównej Handlowej i Akademii Finansów.
Autor komentarzy i artykułów w różnych tytułach prasowych.

Przedsiębiorco, sprawdź ofertę kredytową, jaką ma dla Ciebie bank.
Usługa gratis.
+48 603 622 408
+48 669 555 546
czestochowa.finansowa@gmail.com