Halina Poświatowska – czołowa polska poetka, Władysław Biegański –lekarz, filozof i działacz społeczny, Marek Perepeczko – aktor i dyrektor teatru w Częstochowie, Antoni Fertner – przedwojenny aktor komediowy*.To postacie, których miasto Częstochowa uhonorowało pomnikowymi ławeczkami w samym centrum miasta. Cytując bohatera jednego z naszych kultowych filmów chciałoby się powiedzieć to piękna „nowa świecka tradycja”. Prekursorem w tej dziedzinie było bodajże miasto Łódź, gdzie przy ulicy Piotrkowskiej umiejscowiono ławeczki poświęcone wybitnym postaciom związanym z tym grodem. Rzeźby Artura Rubinsteina - pianisty, Juliana Tuwima - poety czy Stefana Jaracza –aktora, stanowią o dzisiejszej atrakcyjności jednej z najbardziej rozpoznawalnych ulic w naszym kraju. To niewątpliwe atrakcje turystyczne uświadamiające osobom odwiedzającym miasto, że z tym właśnie miejscem związane są losy wybitnych postaci naszej nauki, kultury czy nawet sportu. Zastanawiam się komu jeszcze można byłoby poświęcić ławeczkę w Częstochowie. Jakie wybitne postacie powinny „zasiąść” na ławeczkach z brązu rozstawionych wzdłuż Alei Najświętszej Marii Panny lub innych uliczkach czy skwerach miasta. Poniżej moje propozycje, moja dwudziestka, choć zdaję sobie sprawę, że lista może być bogatsza o inne nazwiska. Ale bogactwo w tym przypadku to dobrodziejstwo – jest z czego wybierać. Wśród propozycji znalazły się też nazwiska osób, które nadal są twórczo czy zawodowo aktywne, ale przykłady innych miast dowodzą, że cześć i honor można oddawać nie tylko tym, których już wśród nas nie ma. Czytelników zachęcam do zaproponowania swoich kandydatów. Oto moja lista, wkolejności przypadkowej:

1. Kalina Jędrusik

Wybitna aktorka teatralna i filmowa, aktorka Teatru Telewizji, odtwórczyni ról w filmach Andrzeja Wajdy, Wojciecha Hasa, Stanisława Różewicza, Janusza Morgensterna, Kazimierza Kutza i innych, gwiazda Kabaretu Starszych Panów, wybitna interpretatorka piosenek kabaretowych, urodziła się w Gnaszynie, absolwentka liceum im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie.

2. Jerzy Kulej

Jeden z najwybitniejszych polskich sportowców, najwybitniejszy polski bokser, dwukrotny złoty medalista olimpijski, dwukrotny mistrz Europy, ośmiokrotny mistrz Polski, trzeci na liście najwybitniejszych polskich sportowców XX wieku, telewizyjny komentator sportowy, urodził się w Częstochowie w dzielnicy Ostatni Grosz, absolwent liceum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, na początku kariery sportowej zawodnik Startu Częstochowa.

3. Andrzej Jasiński

Wybitny pedagog, pianista, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, wychowawca i nauczyciel wielu wybitnych pianistów m.in. Krystiana Zimermana, wielokrotny członek i przewodniczący jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, urodził się w Częstochowie, absolwent częstochowskiej Średniej Szkoły Muzycznej i liceum im. Romualda Traugutta w Częstochowie.

4. Jakub Błaszczykowski

Wybitny sportowiec, piłkarz, wielokrotny reprezentant Polski; w ramach swoich występów w Borussi Dortmund dwukrotnie zdobył mistrzostwo Niemiec, był też finalistą rozgrywek w Lidze Mistrzów, urodził się w Truskolasach k. Częstochowy, w latach 1993-2002jako junior piłkarz Rakowa Częstochowa, a w 2003-2004 KS Stradom Częstochowa.

5. Mieczysław Wojnicki

Piosenkarz, aktor operetkowy, niezwykle popularny wykonawca wielu przebojów w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, urodził się w Częstochowie, absolwent liceum im. Romualda Traugutta w Częstochowie.

6. Jerzy Kossela

Muzyk - gitarzysta i wokalista, kompozytor i autor wielu przebojów, współzałożyciel i członek kilku zespołów muzycznych Elektrom, Niebiesko-Czarni, Pięciolinie, Czerwone Gitary, urodził się i wczesne dzieciństwo spędził w Częstochowie.

7. Marek Cieślak

Wybitny sportowiec, żużlowiec, wielokrotny reprezentant Polski, wielokrotnymedalista różnych krajowych i międzynarodowych zawodów – indywidualny wicemistrz Polski, drużynowy mistrz Polski i Anglii, trener Włókniarza Częstochowa i innych drużyn krajowych, z którymi zdobył 14 medali (w tym 4 złote), wybitny wieloletni trener reprezentacji Polski, z którą zdobył 20 medali (w tym 7 złotych),urodził się w Milanówku, całe życie związany z Częstochową, absolwent liceum im. Romualda Traugutta w Częstochowie.

8. Wiesław Drzewicz

Wybitny aktor teatralny i filmowy, aktor Teatru Telewizji i słuchowisk radiowych, w latach 1948-55 aktor teatru Adama Mickiewicza w Częstochowie, odtwórca ról w filmach Andrzeja Wajdy, Janusza Majewskiego, Filipa Bajona, Janusza Kijowskiego, Wojciecha Solarza i innych, olbrzymią popularność wśród młodych widzów zyskał dzięki serialowi Smerfy, gdzie użyczał swojego głosu postaci Gargamela.

9. Jerzy Duda-Gracz

wybitny artysta malarz, rysownik, scenograf, nauczyciel akademicki, autor wielu obrazów i cykli malarskich m.in. Golgota Jasnogórska wystawiana w jasnogórskim klasztorze, laureat wielu nagród, autor indywidualnych wystaw m.in. w Wenecji, Kolonii, Sewilli, Paryżu, jego obrazy prezentowane są w wielu galeriach i muzeach, urodził się w Częstochowie w dzielnicy Stradom, absolwent Liceum Technik Plastycznych w Częstochowie,

10. Władysław Tatarkiewicz

Filozof i historyk filozofii, etyk, historyk sztuki, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk, autor wielu dzieł filozoficznych i podręczników akademickich, profesor i wykładowca akademicki – Uniwersytet Wileński, Uniwersytet w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, w okresie I wojny światowej był nauczycielem w Gimnazjum Męskim Towarzystwa Opieki Szkolnej w Częstochowie, które od 1916 roku przekształciło się w liceum im. Henryka Sienkiewicza, imieniem Władysława Tatarkiewicza nazwano jedną z ulicw Częstochowie.

11. Henryk Kluba

Reżyser filmowy i telewizyjny, producent filmowy i aktor, pedagog i wieloletni rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, reżyser wielu znaczących filmów, urodził się w Przystajni k. Częstochowy, absolwent liceum im. Romualda Traugutta i studium teatralnego przy Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

12. Muniek Staszczyk

Muzyk i wokalista, autor wielu współczesnych przebojów, współzałożyciel bardzo popularnego zespołu muzycznego T-Love, autor wielu przedsięwzięć kulturalno-estradowych, urodził się i wychował w Częstochowie w dzielnicy Raków, absolwent liceum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie.

13. Stefan Kwoczała

Wybitny sportowiec, żużlowiec, legenda częstochowskiego sportu, indywidualny i drużynowy mistrz Polski z 1959 roku, karierę sportową zakończył po wypadku na torze żużlowym, podczas którego doznał złamania podstawy czaszki, urodził się w Kiedrzynie k. Częstochowy, przez całe swoje życie związany z Częstochową.

14. Jerzy Michotek

Aktor i piosenkarz, reżyser programów estradowych i telewizyjnych, w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia jeden z najpopularniejszych wykonawców piosenek, urodził się w Częstochowie, lata dzieciństwa i szkolnej edukacji spędził we Lwowie.

15. Stanisław Różewicz

Reżyser filmowy i scenarzysta, autor wielu wybitnych filmów (także na podstawie opowiadań swojego brata Tadeusza Różewicza, który również przez krótki okres mieszkał w Częstochowie), wykładowca w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, urodził się w Radomsku, absolwent liceum im. Romualda Traugutta w Częstochowie.

16. Magdalena Cielecka

Aktorka filmowa i teatralna, jedna z najbardziej popularnych współczesnych aktorek, odtwórczyni ról w filmach Andrzeja Wajdy, Jana Jakuba Kolskiego, Janusza Majewskiego, Barbary Sass, Jana Kidawy-Błońskiego, Patryka Vegi i innych, laureatka nagrody Złote Lwy, urodziła się Myszkowie, absolwenta liceum im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie.

17. Adam Smelczyński

Strzelec sportowy, sześciokrotny olimpijczyk, srebrny medalista olimpijski,dwukrotny mistrz Europy, medalista mistrzostw świata, dwunastokrotny mistrz Polski, urodził się w Częstochowie, z wykształcenia lekarz stomatolog, absolwent liceum im. Romualda Traugutta w Częstochowie.

18. Władysław Lech Terlecki

Pisarz, reportażysta, scenarzysta, autor powieści i opowiadań historycznych, szczególnie związanych z Powstaniem Styczniowym, urodził się w Częstochowie, absolwent liceum im. Romualda Traugutta w Częstochowie.

19. Jerzy Brzęczek

Wybitny sportowiec, piłkarz, wielokrotny reprezentant kraju, wicemistrz olimpijski, mistrz Polski i Austrii, selekcjoner reprezentacji Polski, jako junior piłkarz Rakowa Częstochowa, w latach 2010-2014 trener Rakowa Częstochowa, urodził się w Truskolasach k. Częstochowy.

20. Józef Jarmuła

Sportowiec, żużlowiec, reprezentant kraju, wielokrotny medalista drużynowych mistrzostw Polski, w tym zdobywca złotego medalu z drużyną Włókniarza Częstochowa w 1974 roku, ulubieniec kibiców i legenda Włókniarza Częstochowa, urodził się na Węgrzech, swoje największe sukcesy osiągnął jako zawodnik Włókniarza Częstochowa.

Dwadzieścia nazwisk, dwadzieścia wyjątkowych postaci związanych z naszym miastem - z Częstochową. Niektórzy tutaj się urodzili, inni uczęszczali tylko do szkoły lub pracowali, a jeszcze inni spędzili tu całe życie. Zdaję sobie sprawę, że lista może być znacznie dłuższa. Mogłem czegoś nie doczytać, o kimś zapomnieć, kogoś pominąć. Ponadto tworząc taką listę trudno do końca być obiektywnym. Nie jesteśmy wolni od różnych sympatii, kierujemy się sentymentem. I tak było z moją dwudziestką. Czytelników zapraszam do swoich typów.

* Ławeczka poświęcona aktorowi Antoniemu Fertnerowi, usytuowana u szczytu ul Wieluńskiej jest odmienna niż ławeczki poświęcone H. Poświatowskiej, W. Biegańskiemu i M. Perepeczce. Jest to ławeczka bez rzeźby postaci A.Fertnera.

Paweł Kosmala – autor komentarzy i artykułów w różnych tytułach prasowych.

Przedsiębiorco, sprawdź ofertę kredytową, jaką ma dla Ciebie bank.
Usługa gratis.
+48 603 622 408
+48 669 555 546
czestochowa.finansowa@gmail.com