W związku z bardzo dobrym przyjęciem przez Czytelników naszego cyklu artykułów w postaci wywiadów z pracownikami banków proponujemy również podobny cykl wywiadów z klientami banków. Podobnie jak pracownicy banków, także klienci, którzy są naszymi rozmówcami zachowują anonimowość, zarówno swoich nazwisk, jak i nazwy banku lub banków, z których ofert korzystali. Sądzimy, że informacje pozyskane od klientów, ich obserwacje i komentarze będą nie mniej interesujące niż komentarze przekazane przez pracowników banków. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Próbuje Pani uzyskać kredyt na finansowanie działalności firmy, której jest Pani właścicielem. Czy próby zakończą się powodzeniem?

Kredyty dla firm są niezbędnym instrumentem finansowym w działalności gospodarczej. Zawsze z nich korzystałam. Prowadząc zakład produkcyjny trudno utrzymać płynność finansową bez zewnętrznego wsparcia finansowego. Odbiorcy moich produktów oczekują wydłużonych terminów płatności, niektórzy w ogóle płacą nieregularnie, a ciągłość produkcji trzeba utrzymać, pracownikom zapewnić wynagrodzenia, zapłacić podatki itp. Bez odnawialnego kredytu moja firma nie ma szansy na normalne funkcjonowanie. Niestety taka sytuacja jest realna.

Jeśli wcześniej tj. przed pandemią miała pani odnawialny kredytto dlaczego bank, który finansował prowadzoną przez panią działalność teraz odmawia wsparcia?

Usłyszałam w banku, że branżę, w której działam zakwalifikowano do grupy branż o podwyższonym stopniu ryzyka. To efekt epidemii i wykluczenia niektórych dziedzin gospodarczych, takich jak turystyka, transport czy gastronomia. Niestety profil produkcyjny mojej firmy jest związany z branżą transportową. W okresie ostatnich czterech miesięcy firma moja utraciła wszelkie zamówienia, to był poważny kryzys.

I co dalej? Jakie ma pani plany?

Rozmawiam nadal z moim bankiem, ale rozglądam się również za jakimś kredytem gotówkowym dla firm. Są banki, które specjalizują się w kredytowaniu mikro i małych przedsiębiorstw, ale one także zmieniły swoją strategię udzielania kredytów - obawiają się czy kredyty będą spłacane, obawiają się też kolejnej fali epidemii, a więc kolejnego kryzysu. Liczę jednak na moją pozytywną historię kredytową. Nigdy nie miałam żadnych zaległości w spłatach zaciąganych kredytów, należę do rzetelnych kredytobiorców. Czy to jednak wystarczy?

Ilu pracowników zatrudnia pani firma? Czy w trakcie kryzysu dokonywała pani zwolnień pracowników?

To niewielka rodzinna firma. Poza mną, mężem i siostrą męża pracuje w niej sześcioro pracowników. To zgrana załoga, pracujemy razem już wiele lat, przyjaźnimy się i rozumiemy bez słów. W czasie kryzysu mogłam liczyć na pełne zrozumienie ze strony załogi i jej lojalność. Potrafiliśmy się dogadać, nawet w sprawach redukcji wynagrodzenia. Wszystkim zależało na uratowaniu firmy. Niestety, pomimo tego poświęcenia sytuacja firmy jest nadal trudna, a jej przyszłość zagrożona.

Jeśli pani firma otrzyma kredyt to nie obawia się pani innych problemów, na przykład kłopotów ze zbytem?

Oczywiście, że się obawiam. Zresztą tego samego obawiają się banki. Gdyby takiej obawy nie było, to nie byłoby problemu z uzyskaniem kredytu. W jednym z oddziałów dyrektorem jest mój kolega z liceum. Mówił mi, że przy rozpatrywaniu wniosków o kredyty składanych przez firmy, najważniejszym nie jest dzisiaj obecna sytuacja finansowa firmy czy też jej historia kredytowa, najważniejszym jest jej dochodowość w najbliższym okresie czasu, najbliższych kilku miesięcy. Tak to niestety wygląda, sytuacja przedsiębiorców mocno się skomplikowała.

Nic jednak nie zmieniło się na bankowych stronach internetowych. Nadal reklamuje się kredyty dla firm, zarówno kredyty gotówkowe czy inwestycyjne.

Doradcy bankowi uśmiechają się jak dawniej, przyjmują wnioski kredytowe, tylko z pozytywnymi decyzjami bardzo krucho.

Rozmawiamy o bardzo ważnym zagadnieniu, o kredytach dla firm. Bez takich form finansowania gospodarka, szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa nie będą miały możliwości powrotu do normalnej działalności. Miejmy nadzieję, że sytuacja się unormuje i banki ponownie będą wspierać przedsiębiorczość. Dziękuję za rozmowę i życzę optymizmu.

Autor: Tomasz Jaworski, autor publikacji w różnych tytułach prasowych.

Przedsiębiorco, sprawdź ofertę kredytową, jaką ma dla Ciebie bank.
Usługa gratis.
+48 603 622 408
+48 669 555 546
czestochowa.finansowa@gmail.com