Częstochowa finansowa

02/07/2020

Włókniarz mistrzem na siedemdziesięciolecie Marka Cieślaka?

Takie pytanie zadaje sobie każdy kibic częstochowskiej drużyny. Nie jest ono bezpodstawne, gdyż po trzech kolejkach Ekstraligi częstochowska drużyna z kompletem punktów i imponującym stosunkiem tzw. małych punktów znajduje się na czele tabeli. Bardziej wytrawni kibice wiedzą też, że zdobyte przez Włókniarza punkty są niemałej wagi, gdyż w pokonanym polu znalazły się drużyny, które przed sezonem uważano za pretendentów do tzw. fazy play-off. Czy jednak częstochowską drużynę stać na finał, czy stać na mistrzowski tytuł?

Czytaj więcej
Częstochowa finansowa

29/05/2020

Wiesław Drzewicz, aktor z Częstochowy

Niniejszy tekst jest krótkim wspomnieniem o moim szkolnym koledze Marku Drzewiczu i spotkaniu z jego ojcem Wiesławem, aktorem wybitnym, znanym szerszej publiczności z kreacji w wielu polskich filmach fabularnych i serialach telewizyjnych. Nie grywał głównych ról. Był raczej aktorem drugoplanowym, ale jego role były zapamiętywane, gdyż wyróżniała je ich interpretacyjna oryginalność. Jeśli dzisiaj zapytam kogoś, czy pamięta Wiesława Drzewicza, większość odpowiada, że nie pamięta.

Czytaj więcej
Częstochowa finansowa

05/05/2020

Częstochowa w Księgach Jakubowych

Minister kultury Robert Gliński w wywiadzie telewizyjnym twierdził, że „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk okazały się dla niego zbyt trudną pozycją. Nie podołał. W podobnej ocenie wtórowali mu inni członkowie rządu. Rzeczywiście to niełatwa książka – ponad dziewięćset stron, wielowątkowa fabuła, język dla koneserów. Książka niełatwa, ale czytając ją trudno nie doznać wrażenia, że mamy do czynienia z dziełem niezwykłym, do napisania którego autorka musiała sięgnąć do wielu źródeł - innych opracowań, kronik i zapisków historycznych, starodruków oraz ksiąg z różnych religii. O czym jest to dzieło?

Czytaj więcej
Częstochowa finansowa

04/05/2020

Dla kogo ławeczka w Częstochowie?

Halina Poświatowska – czołowa polska poetka, Władysław Biegański –lekarz, filozof i działacz społeczny, Marek Perepeczko – aktor i dyrektor teatru w Częstochowie, Antoni Fertner – przedwojenny aktor komediowy. To postacie, których miasto Częstochowa uhonorowało pomnikowymi ławeczkami w samym centrum miasta. Cytując bohatera jednego z naszych kultowych filmów chciałoby się powiedzieć to piękna „nowa świecka tradycja”.

Czytaj więcej
Częstochowa finansowa

24/04/2020

Promem do Szwecji na spotkanie z Wikingami

Wyruszyliśmy w tę podróż w czwartkowy poranek. Czekała nas ekscytująca przeprawa przez Bałtyk. Dla wielu uczestników wyjątkowa, gdyż wcześniej nigdy promem nie płynęli. Wszystko wydawało się niezwykłe i tajemnicze – 11 pokładów, kilka restauracji, 1400 pasażerów, kasyno, dyskoteka, sklepy, eleganckie kajuty…

Czytaj więcej
Częstochowa finansowa

15/04/2020

Legendy Włókniarza Częstochowa – moja dziesiątka wszechczasów

Wybór dziesiątki żużlowców wszechczasów nie jest łatwy. Po pierwsze trzeba żyć długo, aby nie tylko korzystać z zapisów historyków sportu, by móc bronić swojego typowania również argumentami z autopsji, ponadto trzeba umieć dokonać rozdziału pomiędzy czasami, kiedy zawodnicy byli związani ze swoimi barwami klubowymi przez całą swoją sportową karierę, a obecnymi realiami, kiedy żużlowcy startują jednocześnie w kilku klubach, a niekiedy zmieniają je w każdym sezonie.

Czytaj więcej
Częstochowa finansowa

30/03/2020

Włókniarz, Marek Cieślak i Liceum Traugutta

Była druga połowa lat sześćdziesiątych, uczęszczałem do II Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Częstochowie. Choć czasy nie były najlepsze, przecież żyliśmy w komunie, a najważniejszym człowiekiem w państwie był pierwszy sekretarz jedynej słusznej partii, to mieliśmy wiele powodów do dumy i radości. W tamtym okresie miałem kilkanaście lat i jeszcze niewiele rozumiałem z historycznych zawiłości. Chociaż w domu ojciec słuchał tylko dwóch radiowych rozgłośni – Radia Londyn i Radia Wolnej Europy, a na moje niełatwe pytania dotyczące różnych politycznych uwarunkowań odpowiadał szczerze, nie miałem poczucia, że żyję w kraju, w którym nie byliśmy w pełni wolnymi ludźmi.

Czytaj więcej
Częstochowa finansowa

10/02/2020

Trzy dekady po transformacji

Ludziom mojego pokolenia, urodzonym w latach 50-tych ubiegłego stulecia przyszło żyć w ciekawych czasach. Na własnej skórze mogli przekonać się o plusach i minusach życia zarówno w ustroju komunistycznym i gospodarce centralnie zarządzanej, jak i w kapitalizmie i związanej z tym systemem - gospodarce kierującej się mechanizmem rynkowym. Po ćwierć wieku od dokonanych zmian ustrojowych i transformacji gospodarki, wnioski jakie wyciągamy nie są jednoznaczne.

Czytaj więcej
Częstochowa finansowa

10/02/2020

W Barcelonie

Barcelona sama była jednym wielkim spektaklem. Młody Picasso pokazał swoje prace w Quatre Gats i na fali wciąż rosnącej sławy pożeglował do Paryża. Gaudi, architekt, zaprojektował całe bajkowe przedmieścia abstrakcyjnych pawilonów z pokrytymi mozaiką, wężowato wijącymi się ławkami. Nawet miejscowy targ rybny był wystawną, mieniącą się jaskrawymi kolorami instalacją artystyczną. Tak stolicę Katalonii opisuje Andromeda Romano-Lax w swojej książce „Hiszpański smyczek”.

Czytaj więcej
Częstochowa finansowa

10/02/2020

Piwo, Dobry Wojak Szwejk i Tańczący dom nad Wełtawą – moje wspomnienie z wycieczki do czeskiej Pragi.

Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było – któż nie zna tego lub wielu innych powiedzonek jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci europejskiej literatury.

Czytaj więcej